+372 53 242 790
Menüü

10 asja, mida raamatupidamisbüroo valimisel silmas pidada

Hea raamatupidamisbüroo on ettevõttele usaldusväärne partner, kes hoiab rahaasjad korras, oskab anda nõu finants- ja maksuküsimustes ning on toeks ka äri arengu planeerimisel. Novembri lõpus ilmus Postimehes artikkel staarid rahast ilma jätnud raamatupidajast – millist raamatupidajat saab usaldada? Milline raamatupidamisfirma sobib kõige paremini sinu ettevõttele? Teenusepakkujaid on palju ja ilma valdkonna teadmisteta võib valiku langetamine keeruline olla. Koostasime selleks puhuks nimekirja asjadest, mida koostööpartneri valikul uurida ja jälgida.

1) Raamatupidamisbüroo vanus ja omanikud

Kontrolli, kui pikalt on ettevõte turul tegutsenud, kes on selle omanikud ja milline on nende taust. Üldjuhul on plussiks, kui büroo omanik on ka ise raamatupidajana töötanud ja valdkonda väga hästi mõistab.

2) Usaldus, reputatsioon ja soovitused

Teenusepakkuja usaldusväärsusest ja pädevusest annavad aimu korralik veebileht, informatsioon töötajate kohta, klientide soovitused ning loomulikult maksuvõlgade puudumine (maksuvõlglaste otsing Maksu- ja Tolliameti lehel).

3) Raamatupidajaga suhtlemise võimalus ja mugavus

Raamatupidamisbüroo edu ja jätkusuutlikkuse märgiks on tavaliselt ka korralik kontor, kus on raamatupidajatel head töötingimused ning klientidel mugav kohtumas käia. Samas ei ole vähem  tähtis ka raamatupidaja kättesaadavus telefoni ja e-posti teel.

4) Raamatupidamisbüroo töötajate kvalifikatsioon ja valdkonna kogemused

Uuri, milline on raamatupidajate haridus, kogemus ja kui suurt rõhku pannakse täiendkoolitusele. Viimane on väga tähtis, sest raamatupidamist puudutavad seadused ja eeskirjad muutuvad pidevalt. Samuti on hea, kui büroo on varem sinu ettevõtte tegevusvaldkonnaga kokku puutunud.

5) Tööjaotus ja raamatupidaja asendamine

Isegi kui raamatupidamine on mitme inimese vahel jaotatud, on oluline, et büroos oleks vähemalt üks inimene, kes jälgiks sinu ettevõtte finantsolukorra tervikpilti ning korraldatud oleks vajadusel tema asendamine.

6) Teenuse vastavus sinu ettevõtte vajadustele ja lisateenuste võimalus

Kas raamatupidamisteenuse pakett sisaldab kõike olulist ja büroo on valmis seda vastavalt sinu ettevõtte vajadustele kohandama? Kas pakutakse ka lisateenuseid, näiteks firma asutamine, maksunõustamine jmt?

7) Raamatupidamisteenuse osutamise protsess ja andmete turvalisus

Kuidas toimub andmete edastamine ja informatsiooni vahetamine? Kas andmetest tehakse koopiaid, kuidas neid varundatakse ja nende turvalisus tagatakse? Millist raamatupidamistarkvara büroo kasutab? Kui soovid jooksvalt ettevõtte rahaasjadega kursis olla, tasub eelistada programmi, millele on interneti vahendusel ligipääs 24 tundi ööpäevas.

8) Vastutus ja kirjalikud lepingud

Uuri, milline on raamatupidamisfirma vastutus. Professionaalsed teenusepakkujad sõlmivad vastutuskindlustuse ja raamatupidamisteenuse osutamise kohta kirjalikud lepingu.

9) Maksumus

Raamatupidamise hindu võrreldes vaata kindlasti pakkumised detailselt läbi, näiteks võib soodsam hind tähendada seda, et aastaaruande ja muu vajaliku eest tuleb juurde maksta. Loe ka: „Kas raamatupidamisbüroo teenused on kallid?”.

10) Müügiprotsess ja sinu sisetunne

Kas su päring sai kiirelt vastuse? Kas sinuga kohtutakse isiklikult või ollakse valmis suhtlema vaid e-posti teel? Kõik need asjad müügiprotsessis annavad aimu, milliseks kujuneb koostöö ka edaspidi. Arvesta ka inimeste omavahelise sobivuse ja sisetundega, et sa valitud partnerit hiljem usaldada saaksid ning tema poole vajadusel nõu küsimiseks pöörduda soovid.

Lisalugemist: