+372 53 242 790
Menüü

Ettevõtte asutamine – 7 nõuannet algajale

Uue ettevõtte asutamine on tavaliselt põnev ja hirmutav protsess. Vaja on leida äriidee, ressursid, panna kokku meeskond ja teha palju muudki. Panime kirja 7 nõuannet ettevõtlusega alustamiseks.

1)  Analüüsi ja vajadusel täienda ennast

Kas sul on ettevõtjale vajalikud isikuomadused ja hoiakud ning konkreetse äriidee realiseerimiseks vajalikud teadmised ja oskused? Edukad ettevõtjad on tavaliselt vaimselt võimekad, teotahtelised, hea juhtimis- ja suhtlemisoskusega, oskavad seada eesmärke ning vastutada, on valmis riskima ja võtavad julgelt otsuseid vastu. Kasuks tulevad ka majandusharidus, varasem juhtimise kogemus ja erialased teadmised valdkonnast, kus sinu äri tegutsema hakkab. Ettevõtlikud inimesed oskavad probleeme lahendada ja äri alustamiseks ning jätkamiseks vajalikke ressursse leida.

2)  Tegutse valdkonnas, mis sulle huvi pakub

Ettevõtte asutamine on kõige mõistlikum valdkonnas, mis sulle huvi pakub või milles oskuseid ja teadmisi omad. Kui sul on kindel visioon ja sulle meeldib tegutsemisvaldkond, oled sa rohkem motiveeritud, enesekindlam ja sinu äri on pikas perspektiivis jätkusuutlikum. Uuringute kohaselt järgivad 65% ettevõtete asutajatest oma kirge ja tegutsevad kindla visiooniga.

3)  Leia lahendused inimeste probleemidele

Kliendid tarbivaid tooteid ja teenuseid selleks, et lahendada enda probleeme. Millised on sinu tulevaste klientide probleemid ja kuidas sa neid lahendada aitad? Miks peaksid kliendid sind konkurentidele eelistama? Äriideed lihvides ja turundusplaani koostades pea alati silmas potentsiaalsete klientide huve – kuigi ettevõtte asutamine on sinu teha, aitavad sinu ettevõttel kasumit toota ja kasvada teenuste või toodete tarbijad.

4)  Küsi nõu kogenumatelt

Ettevõtte asutamine on suur samm ning tõenäoliselt otsid vastuseid paljudele küsimustele. Heaks lahenduseks on mentoriteenused, konsultatsioonid ja nõustamised, mida pakuvad erinevad sihtasutused, pangad ning muud organisatsioonid. Professionaalide nõuanded aitavad sul aega efektiivsemalt kasutada ja ettevõtlusega alustamiseks vajalikke ressursse leida, samuti võid saada väärtuslikku tagasisidet oma äriplaani täiendamiseks.

5)  Taotle toetusi või leia investoreid

Kui sul puuduvad ettevõtlusega alustamiseks finantsvahendid, võid toetusi taotleda erinevatest sihtasutustest ja fondidest või leida äriplaani edusse uskuvad investorid. Näiteks on alustavatel ettevõtetel võimalik EAS-i kaudu taotleda Starditoetust.

6)  Tutvu nõuetega ja vali sobiv ettevõtlusvorm

Ettevõtte asutamine nõuab tõsist eeltööd, otsuste langetamist ja dokumentide vormistamist. Näiteks tuleb välja valida sobiv äriühingu vorm ja nimi, panna paika osanikud ja juhtimine, osakapitali sissemakse ning koostada ka asutamisleping, põhikiri ja raamatupidamise sise-eeskiri. Loe lähemalt, mida on vaja teha enne ja pärast ettevõtte registreerimist.

7)  Vajadusel lase asjaajamine korraldada professionaalidel

Kui sa pole varem ettevõtte asutamisega kokku puutunud, pakuvad sellealast nõustamist paljud ettevõtted ja organisatsioonid. Professionaalsete teenusepakkujate abiga on ettevõtte asutamine lihtsam ja mugavam. Kui tellid ettevõtte raamatupidamise meilt, on kogu firma loomisega seotud asjaajamine tasuta, maksta tuleb vaid riigilõiv, mille saad hiljem ettevõtte asutamiskuludesse kanda.

Lisalugemist: meie blogid ettevõtte asutamise teemal