+372 53 242 790
Menüü

Firma asutamine – 5 levinud viga, mida tasub vältida

Ettevõtluses, nagu ka teistes valdkondades, on teiste vigadest õppimine heaks viisiks oma aega ja raha säästa. Järgnevalt leiad 5 levinud viga, mille vältimine suurendab tõenäosust, et firma asutamine oleks edukas.

1) Firma asutamine tehakse kiirustades ja läbimõtlemata

Enne ettevõtte registreerimist tuleb välja selgitada firma juriidilised aspektid: valida välja sobiv ettevõtlusvorm, tegevusvaldkond, ärinimi jm. Nime ja muude aspektide paikapanek tasub hoolega läbi mõelda, sest hilisem andmete muutmine tähendab lisaväljaminekuid, samuti kulub väärtuslikku aega. Loe ka: „OÜ registreerimine – 6 soovituslikku eeltegevust”.

2) Proovitakse kõike üksi teha

Firma asutamine ja ettevõtte juhtimine kätkevad endas väga palju erinevaid ülesandeid, et üksi kõigega toimetulek võib üle jõu käia. Isegi kui saad kõik administratiivse poolega seotud kohustused täidetud, siis kas sul jääb enam aega ettevõtte põhitegevuseks – tootmiseks, müümiseks või teenuste osutamiseks? Parema ülevaate saamiseks kaardista kõik firma loomisega seotud tegevused. Seejärel on lihtsam hinnata, kas mõistlik on palgata lisatöötaja(id) või leida koostööpartnereid. Abi otsuste vastuvõtmiseks võid leida ka erinevate organisatsioonide ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse konsultatsioonidelt ning mentorklubidest.

3) Turu-uuring ja konkurentsianalüüs jäetakse ära või lükatakse edasi

Sinu toode või teenus võib olla väga hea, aga kui selle järele nõudlust pole, siis on vähetõenäoline, et sinu ettevõte kasumit tootma hakkab. Turu ja konkurentide uurimine ning analüüsimine näitavad ettevõtte võimalusi ning ohte. Analüüsi tulemused võimaldavad sul paremini tooteid ja teenuseid arendada ning turundada ja on abiks ka hindade kujundamisel.

4) Ei pöörata tähelepanu klientidele

Ükski ettevõte ei saa toimida ilma klientideta. Uuri, kes on firma põhilised kliendid, millised on nende probleemid, mis neile sinu toodete või teenuste juures meeldib ja ei meeldi. Kuna uue kliendi võitmine on kordades kallim kui püsikliendi säilitamine, tasub panna rõhku olemasolevate klientide kinnistamisele ja nende rahulolu suurendamisele. Seejuures ära jäta tähelepanuta kliendikaebusi – need annavad hea võimaluse oma toodet või teenust paremaks muuta ning ka kliendi lojaalsust suurendada.

5) Ei planeerita rahavooge ja muretseta raha pärast

Kuigi firma asutamine nõuab optimismi, tasub finantside osas siiski ettevaatlikum olla. Raha lõppemine enne esimeste müükide tegemist on levinud probleemiks paljudel alustavatel ettevõtetel. Pane kõik firma loomise ja äritegevusega seotud kulud detailselt kirja ja vaata, kas olemasolevast varast piisab. Kui mitte, võib olla vajalik toetuste taotlemine, investorite kaasamine või laenu võtmine.

Selleks,et sul oleks algusest peale rahaasjadest hea ülevaade ja mõistaksid ka numbrite taga peituvat tervikut, soovitame juba enne firma asutamist endale sobiv ja usaldusväärne partner raamatupidamise vallas otsida. Tasemel raamatupidamisfirma abistab ka äriühingu asutamisel, sh aitab asutamislepingu ja põhikirja koostamise ning muu paberimajandusega.

Firma asutamine – vaata siit!