+372 53 242 790
Menüü

Firma registreerimine ja sellega seotud toimingud

Eduka firma loomiseks on vaja vaid kolme asja, kirjutab menuka raamatu „The $100 Startup” autor Chris Guillebeau. Esiteks on vaja toodet või teenust, teiseks inimesi, kes on nõus nende eest maksma (ehk kliente) ja kolmandaks viisi, kuidas saadud toodete või osutatud teenuste eest tasutakse. Ilma nende kolme alustalata ei ole võimalik jätkusuutlikku äri rajada. Kui sul on need kolm asja paigas, oled mõtted ja plaanid kirja pannud ning soovid ettevõtjaks saada, on järgmiseks sammuks firma registreerimine.

Ettevõtlusvormi valik

Eestis on oma äriga alustajatel valida 6 erineva ettevõtlusvormi vahel:

  • füüsilisest isikust ettevõtja (FIE),
  • osaühing (OÜ),
  • aktsiaselts (AS),
  • täisühing (TÜ),
  • usaldusühing (UÜ),
  • tulundusühistu.

Sobiva vormi valikut mõjutavad paljud tegurid, sh ettevõtte tegevusala, sellega seotud vajadused ja riskid, finantsressursid ning äri eesmärgid. Nimetatud ettevõtlusvormide kohta saad pikemalt lugeda artiklist: „Firma loomise võimalused Eestis”. Enamlevinud ettevõtlusvorm Eestis on osaühing.

Kus ja kuidas firma registreerimine toimub?

Firma registreerimine on kõige lihtsam ja kiirem elektroonselt e-äriregistris (tulundusühingut ja aktsiaseltsi internetis asutada ei saa), mille peamiseks eelduseks on vaid digitaalallkirjastamise võimalus. Teine võimalus on äriühing registreerida notariaalselt, mille käigus koostatakse ja esitatakse vajalikud dokumendid äriregistrile notari abiga.

Kui kaua võtab aega ettevõtte äriregistrisse kandmine?

Notari kaudu võtab ettevõte asutamine ja äriregistrisse kandmine tavaliselt aega 2-3 tööpäeva, internetis on see võimalik ära teha tunni või paariga. Kas teadsid, et Eestile kuulub kõige kiiremini asutatud äriühingu maailmarekord? 2009. aastal võttis firma OÜ Hankeabi registreerimine e-äriregistris aega vaid 18 minutit ja 3 sekundit.

Kui palju firma registreerimine maksabKui palju firma registreerimine maksab?

Firma registreerimise riigilõivu suurus sõltub ettevõtlusvormist ja sellest, kas registreerid ettevõtte internetis või notari juures. Näiteks osaühingu puhul tuleb registritoimingute eest tasuda e-äriregistris registreerimisel 190 eurot ja notari juures registreerides 145 eurot ning notaritasu. Viimane sõltub osakapitali mahust ja asutajate arvust.

Mida on vaja teha enne ja pärast ettevõtte registreerimist?

Enne firma loomist tuleb paika panna äriühingu nimi, aadress, osanikud ja äriühingu juhtimine, osakapitali suurus, ettevõtte tegevusala, ettevõtlusvorm ning samuti asutamisleping, põhikiri ja raamatupidamise sise-eeskiri. Vaata täpsemalt, mida on vaja enne ja pärast ettevõtte registreerimist teha, artiklist „Ettevõtte loomine internetis võtab aega vaid ühe päeva”.

Lisalugemist samal teemal: