+372 53 242 790
Menüü

Maailm muutub, e-residentsus jääb

Brexiti-järgset Euroopat täidab ebakindlus – veel ei osata öelda, kas on tulemas suurem majandussurutis  ja et kas liit võib veelgi laguneda. Eesti suund tundub aga olevat kindel, 2017. aastal ootab meid ELi eesistujariigi staatus ja hoiame jätkuvalt kurssi nii majanduslikult kui kultuuriliselt Euroopa südamiku suunas.

Eesti kindlus võib olla võimalus meie välispartneritele. Poolnaljatades on sotsiaalmeedias juba levinud kutsungid tuttavatele brittidele soovitada e-residendiks hakata, aga arvestades tänast olukorda, võib idee olla üsna tark. Ühendkuningriigi lahkumisprotsess, kui selleni üldse jõutakse, võib tähendada aastatepikkust segadust, sellal kui meie digilahendus on konstant.

Kohalolemise hüved

Nagu Siseministeerium kirjeldab, tasub meeles pidada, et e-residentsusega ei kaasne Eesti ega ELi kodakondsust, maksuresidentsust, elamisluba ega ka sissesõiduluba. Küll aga on võimalik sellega kasutada erinevaid internetiteenuseid, mis ID- ja residentsuskaardiga on juba saadaval olnud. Nagu ka kodanik ja resident, ei pea nende teenuste kasutamiseks füüsiliselt Eesti territooriumil olema.

Mis meie välispartneritele huvi võiks pakkuda, eelkõige tänases maailmas, ongi e-residentsuse põhivõimalused:

  • äriühingu asutamine
  • Eestis registreeritud ettevõtte juhtimine
  • maksude deklareerimine
  • dokumentide digiallkirjastamine
  • pangaülekannete tegemine

See tähendab, et olenemata isiku asukohast on võimalik vaid hiireklikkidega teostada Euroopa Liidu liikmesriigis äriprotsesse.

Asuta kas või ettevõte

Nagu oleme juba kirjeldanud, nõuab ettevõtte registreerimine vaid arvutit, internetiühendust ja pisut aega, kusjuures tänavu kulub seda veelgi vähem. Meie jaoks on tegemist mugavusega, huvilistele välismaalt võib see olla rohkematki, sest enam ei ole tegemist vaid hõlpsa väravaga maailmaturule, vaid ka kindla sissepääsuga ELi omale.

Maailma ühe tuntuima digiajakirja Wired briti väljaanne märkas juba 2015. aasta alguses e-residentsuse eeliseid. Ilmselt on nii mõnedki väljamaa tuttavad imestanud meie maksusüsteemi lihtsuse üle ja et kuidas kõigega on võimalik internetis tegeleda. Wired märgib, et Eesti eesmärgiks on laieneda, ehk luua võimalust ka teiste riikide maksusüsteemidega ühenduda, mis peaks teenuse muutma eriti atraktiivseks.

E-residentsus ja e-raamatupidamine

See kõik võib tunduda ääretult ilus, seega ei maksa eitada, et probleeme võib tekkida. Pallas & Partnerite pädevusse kuulub erinevate digilahenduste kasutamine, k.a kõigi nende, millele e-residentsus ligipääsu lubab. Ettevõtte loomisel võib tekkida siiski ka küsimusi ja läbikäimist erinevate institutsioonidega, milleks oleme alati valmis. Nii kohalikele ja välismaa partneritele on see lisamugavus, kui neid saab assisteerida spetsialist, taas ilma füüsilise kohaloluta.

E-raamatupidamise teenus täiendab ja toetab silmnähtavalt mitte ainult e-kodaniku, vaid ka e-residendi võimalusi. See tähendab sõltumatust paberimajandusest ja kindlast asukohast. Arvutist lahkumata on võimalik teostada nii tervet äritegevust kui ka saada professionaalset abi selles.

Kutsume kõiki maailmakodanikke

Ühesõnaga, meie e-riik on väärtus, mida maailmaga jagada. Kutsuda muutuvas maailmas sõpru ja partnereid e-residendiks ei pea olema vaid facebooki-nali. Sellal kui finantsmaailmas tehakse otsuseid, mis uksi sulgeb, jääb Eesti oma lahti. Ja kui jätkata selle luulelise mõttega, ootab selle ukse taga ka abivalmeid koostööpartnereid. Väärtustagem seda, mis meil juba olemas on.