+372 53 242 790
Menüü

OÜ asutamine ja selle eelised

Võib julgelt arvata, et tuleviku töö keskmeks on aina enam ja enam ettevõtlus. Miks nii?

Suure tõenäosusega automatiseeritakse eesootavate aastakümnete jooksul suur hulk seniseid töid pea kõikides valdkondades. See tähendab, et paljud tänased ametid kaovad, paljud saavad uue sisu ja vormi ning kindlasti tekib juurde ka uusi. Uues reaalsuses ellujäämiseks on üks võimalus hakata ise (edukaks) ettevõtjaks. Ettevalmistusi selleks on mõistlik teha juba täna.

Võimalusi oma äri loomiseks ja ettevõtja kingadesse astumiseks on mitmeid. Lihtsaim ja mugavaim viis on OÜ asutamine. Terminitest veidi lähemalt: OÜ ehk osaühing on äriühing, mis on Eestis kõige levinum ettevõtlusvorm. Osaühingul on osadeks jaotatud osakapital ja firma tegevust reguleerib Äriseadustik. Miks on OÜ enamlevinud ettevõtlusvorm? Lihtne vastus on, et seda on lihtne alustada ning sel on teiste ettevõtlusvormide ees mitmeid eelised.

OÜ asutamine ilma sissemakseta 

Eestis on võrdlemisi lihtne äri teha. Alates 2011. aastast kehtima hakanud seadus, mille kohaselt on võimalik asutada osaühing ilma osakapitali sissemakseta, on selle üheks näiteks. See tähendab omakorda, et OÜ asutamine on piltlikult võimalik nii tädi Juulil kui Maalil. Seda muidugi juhul, kui valitud tegevusvaldkond märkimisväärseid kapitalimahutusi ei nõua.

Sissemakse on mingi aja jooksul siiski soovituslik teha, sest nõnda jätad Sa nii äriringkonnale ja ettevõtte sihtgrupile oma firmast tunduvalt parema ja usaldusväärsema mulje. Lisaks tähendab see, et Sa saad mingi aja möödudes ja tingimuste täitmisel hakata välja maksma ka omanikutulu ehk dividende.

Ühe asutajaga osakapitali sissemakseta osaühingu asutamiseks soovitame äriregistri API teenusel põhinevat Unicount´i. Loe lähemalt lihtsast sissemakseta osaühingu asutamise teenusest siit.

Millised on peamised OÜ eelised?

  1. Asutamisel puudub osakapitali sissemakse nõue. Kui Sa siiski soovid seda teha, on see üldjuhul madal ehk minimaalselt 2500 eurot.
  2. OÜ-d on kiire ning lihtne registreerida. See võtab aega Unicounti abil ca 5 minutit  ja Sa saad seda teha kasvõi hommikukohvi kõrvale oma metsas asuvast internetiühendusega suvilast.
  3. Osanikel puudub isiklik varaline vastutus OÜ kohustuste ees. Tegemist on tugeva garantiiga, mis teeb kogu ettevõtmise valutumaks ja riskivabamaks.

OÜ asutamise eelsed tegevused

Enne kui Sa oma firma ametlikult ära registreerid, tuleb Sul leida vastused alljärgnevatele küsimustele:

  • Milline on Sinu firma tegevusvaldkond? Peale äriidee läbimõtlemist pead Sa valima OÜ tegevusala. Arvestada tuleb sellega, et on olemas erinõuetega tegevusalad, mille jaoks on vaja taotleda eraldi tegevusluba.
  • Milline on kaubamärk ja internetidomeen? Kaubamärgi valikus on tähtis selle erinevus ning eristatavus teistest sama valdkonna kaubamärkidest. Seda on võimalik eelnevalt kontrollida. Internetidomeeni registreerimine on vabatahtlik, kuid seda tasub teha siiski võimalikult kiiresti.
  • Mis saab ettevõtte ärinimeks? Ärinime valik on tähtis samm OÜ loomisel. Meeldejääv nimi tuleb kasuks ka turunduses ja üldises firma eduloos. Oluline on, et valitud nimi oleks teistest ärinimedest selgelt eristatav.
  • Kus saab olema OÜ tegevuskoht? OÜ juriidiline aadress peab olema märgitud asutamisdokumentidesse. Unicounti virtuaalkontori kasutamisel saad endale esindusliku juriidilise aadressi teenusena.
  • Kuidas OÜ-d juhtima hakatakse? Pane paika, kes on ettevõtte osanikud ning milline on osanike osakapitali sissemakse.

Kui Sa oled kõik need punktid hoolega läbi mõelnud, on järgmiseks sammuks ettevõtte registreerimine. Osakapitali sissemakseta osaühingut on võimalik asutada elektroonselt ettevõtjaportaalis või notariaalselt. Elektroonne viis on vaieldamatult kiirem ning ka kulude poolest madalam.

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et OÜ asutamine ei ole keeruline, kuid see vajab hoolikat läbimõtlemist, mõningast kogemust ning teadmisi. Kasuks tuleb kindlasti asjatundjatega konsulteerimine.

Loe lisaks erinevate ettevõtlusvormide asutamise kohta Eestis.

Tekkis huvi või küsimusi? Võta meiega ühendust!