+372 53 242 790
Menüü

OÜ registreerimine – 6 soovituslikku eeltegevust

Vanarahva tarkus „9 korda mõõda, üks kord lõika” peab osaühingu asutamise kohta hästi paika. Kuigi OÜ registreerimine internetis on võimalik ära teha ühe tunniga, ei tasu tormata. Täna panimegi kirja need 6 olulist eeltegevust, mis on soovitav või vajalik enne osaühingu asutamist ära teha.

1)  Koosta äriplaan

Äriplaani koostamine võimaldab ettevõtlusega seotud tegevused põhjalikult läbi mõelda ja kirja panna. Äriplaan aitab sul paika panna optimaalse toote või teenuse valiku ja hinnapoliitika ning prognoosida, milliseks kujunevad äri kasumlikkus ja rahavood. Samuti saad ülevaate sellest, kui palju peaks olema sinu ja teiste osanike panus ettevõtte põhikapitali.

2)  Uuri välja täpne tegevusvaldkond

OÜ registreerimine eeldab peamise tegevusala valdkonna määramist asutamislepingus. Täpse tegevusalakoodi saad järele vaadata e-riigi leheküljelt. Seejuures on heaks uudiseks see, et põhilisest tegevusvaldkonnast hoolimata, ei keela Eesti seadused tegutsemist ka muudel aladel. Kui oled põhilise valdkonna välja selgitanud, kontrolli kas vajalik on taotleda tegevuslubasid.

3)  Määra osanikud ja osakapitali suurus

Igal osaühingul peab olema vähemalt üks asutaja ning asutajate osamaksete summa peab võrduma ettevõtte kapitaliga. Osakapitali minimaalne suurus OÜ puhul on 2500 eurot, kuid kui tegevusvaldkond kapitalimahutusi ei nõua, on OÜ registreerimine võimalik ka ilma kapitali kohese sissemakseta. Niimoodi asutatud osaühingu kapitali moodustavad nõuded osanike vastu – osanikud vastutavad tegemata sissemaksete ees kuni selle summa ulatuses, mida nad sissemaksena teha on lubanud.

4)  Vali välja ärinimi ja kontrolli selle saadavust

Äriühingu nimi peab olema unikaalne ja eristuma varem registrisse kantud nimedest. Seejuures peavad eristatavad olema nii kirjapilt kui hääldus. Lisaks eristumisele on hästi valitud ärinimi kõlav ja meeldejääv ning sobib kokku ettevõtte tegevusvaldkonnaga. Viimasel juhul aitab nimi reklaamida ka osaühingu tegevust ning sihtgrupi tähelepanu tõmmata.

Ärinimega on tihedalt seotud ka kaubamärgi nimi ja domeeninimi (kodulehe aadress internetis), mistõttu soovitame ärinime valikul kontrollida kõigi kolme saadavust:

5)  Tutvu OÜ registreerimise nõuetega

OÜ registreerimine on on üldjuhul kõige kiirem internetis e-äriregistris. See on võimalik, kui kõik asutamisega seotud isikud saavad esmakandeavalduse ja asutamisdokumendid digitaalallkirjastada. Elektroonilisel registreerimisel on vaja:

  • sisestada osaühingu ja selle asutajate andmed ning ärinimi,
  • kujundada tüüppõhikiri,
  • tasuda riigilõiv (elektroonilisel kiirmenetlusel 190 eurot),
  • soovi korral teha rahaline sissemakse.

6)  Vajadusel küsi nõu spetsialistidelt

Kui sa pole varem ettevõtlusega tegelenud, on OÜ registreerimine suur samm. Kui soovid konsultatsiooni ja abi vajalike dokumentide loomisel, võta meiega julgelt ühendust. OÜ registreerimine on meie igapäevatöö ja kui tellid ettevõtte raamatupidamise meilt, tuleb asutamiskuludest tasuda vaid riigilõiv.

Lisalugemist: 7 nõuannet ettevõtlusega alustamiseks.